Gazeta.pl Lublin


Oddaj po śmierci swoje organy

md
GAZETA WYBORCZA - LUBLIN (2007-05-18 Autor: . MD)

Liczba przeszczepów w Polsce dramatycznie spada. Jedna z propozycji na zmianę tej sytuacji to przekonanie ludzi do popierania transplantacji. Właśnie dlatego na KUL organizowana jest debata o oddawaniu narządów.

- Transplantacje to ostatnio bardzo żywy temat - mówi Patryk Bednarski, student UMCS, jeden z organizatorów debaty. - Negatywny szum medialny po zatrzymaniu Mirosława G., kardiochirurga oskarżanego o zabójstwo, spowodował znaczny spadek przeszczepów. Chcemy uświadomić ludziom, że warto po śmierci oddać swoje narządy, bo w ten sposób ratuje się komuś życie - wyjaśnia. Jak informował "Gazetę" Marian Przylepa, dyrektor szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie, w tym roku klinika chirurgii ogólnej i transplantacyjnej zrobiła znacznie mniej przeszczepów nerek niż w tym samym okresie zeszłego roku. Organizatorzy mają zamiar przekonać uczestników debaty do tego, aby nie zastrzegali przed śmiercią, że nie oddadzą swoich narządów. - Tak naprawdę 70 proc. ludzi nie ma nic przeciwko przeszczepieniu swoich nerek czy wątroby. To najczęściej rodziny zmarłych się nie zgadzają. W Polsce jak nigdzie indziej występuje ogromny kult ciała - uważa Jakub Sagan, student Szkoły Mistrzów Reklamy w Warszawie, organizator debaty. - Na pewno trzeba o tym rozmawiać - podkreśla.

Wśród gości być może pojawi się prof. Wojciech Rowiński, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego.

Swoją obecność natomiast potwierdzili już: dr Stefan Pechciński z Ministerstwa Zdrowia, dr n. med. Jacek Bicki (SPSK nr 4 w Lublinie), Katarzyna Dragović (Szkoła Mistrzów Reklamy) oraz Daniel Lenart ("Gazeta Wyborcza").

Dyskusja o transplantacji odbędzie się we wtorek 22 maja, o godz.15, w nowym gmachu KUL, w sali 1031. Będzie towarzyszyła jej wystawa prac studentów Szkoły Mistrzów Reklamy i Minneapolis College of Art and Design, które podejmują tematykę przeszczepów.Źródło: Gazeta Wyborcza - Lublin