Gazeta Wyborcza


Prezydent chce po swojej śmierci przekazać organy do przeszczepu. Podpisał oświadczenie woli

 

 

Prezydent wziął udział w otwarciu XII Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego zorganizowanego z okazji 50. rocznicy pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce.

Duda podkreślił, że w transplantologii - inaczej niż to ma miejsce w przypadku innych działów medycyny - potrzebny jest nie tylko lekarz, pacjent, ale również dawca.

Gazeta.pl Radom

Młody motocyklista idealnym dawcą narządów? Mit

ROZMAWIAŁA KATARZYNA M. WIŚNIEWSKA 2014-10-24 

http://bi.gazeta.pl/im/c4/11/10/z16847812P.jpg

ANNA JARECKA

Robert Trześniewski jest koordynatorem transplantacyjnym w MSS. To on identyfikuje i zgłasza do Poltransplantu potencjalnych dawców narządów

 W tym roku w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym pobrano 36 narządów do przeszczepów od 12 dawców. O skomplikowanych procedurach transplantacji, micie dawcy idealnego i kontrowersjach wokół śmierci mózgu opowiada Robert Trześniewski, specjalista anestezjologii intensywnej terapii i koordynator transplantacyjny w MSS.

 Gazeta Wyborcza

Jak wojskowi po serca dla Zbigniewa Religi latali: do Szczecina, Moskwy i Berlina

Dariusz Kortko, Judyta Watoła

 

Lotów po serce było mnóstwo. Prof Zbigniew Religa i Mirosław Czechowski ze sztabu sił powietrznych w Poznaniu w samolocie typu Antonow
Lotów po serce było mnóstwo. Prof Zbigniew Religa i Mirosław Czechowski ze sztabu sił powietrznych w Poznaniu w samolocie typu Antonow

 

 CYKL REPORTERSKI "LUDZIE CZY BOGOWIE?". Żołnierze woleli latać po serce niż do Bułgarii po kilogram pomidorów dla żony jakiegoś towarzysza. Gdyby nie wojsko, program transplantacji serca w Polsce nigdy by się nie rozwinął.


Ludzie czy bogowie? Oni próbowali przed Religą. "Od skrajnej euforii po bezdenną rozpacz"

Dariusz Kortko, Judyta Watoła

 

Sobota, 4 stycznia 1969 r. Szpital im. Sterlinga w Łodzi. Na stole operacyjnym rolnik spod Bydgoszczy, któremu profesor Moll wszywa serce pobrane od 24-letniego mężczyzny. Gdy profesor zaczął wycinać zniszczone serce biorcy, ktoś poprosił na salę..
Sobota, 4 stycznia 1969 r. Szpital im. Sterlinga w Łodzi. Na stole operacyjnym rolnik spod Bydgoszczy, któremu profesor Moll wszywa serce pobrane od 24-letniego mężczyzny. Gdy profesor zaczął wycinać zniszczone serce biorcy, ktoś poprosił na salę..
((FOT. HENRYK MICHALAK / ARCHIWUM PROF. JACKA MOLLA)

 

U znajomego dyrektora szpitala na Bałutach Marek Edelman załatwia zgodę na wejście do prosektorium. Profesor Moll z asystentami potajemnie ćwiczą tam na zwłokach kolejne etapy transplantacji. W przeddzień premiery filmu "Bogowie" rozpoczynamy cykl reporterski poświęcony przeszczepom i prof. Zbigniewowi Relidze

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,87648,16756335,Ludzie_czy_bogowie__Oni_probowali_przed_Religa___Od.html#ixzz3FRSs48k6

 

 

GAZETA WYBORCZA - BYDGOSZCZ (2013-11-29 Autor: ALEKSANDRA LEWIŃSKA)

Niemal 700 transplantologów spotkało się w Bydgoszczy

Aleksandra Lewińska
  - Jesteśmy tu, by pokazać siłę polskiej transplantologii. By ludzie docenili, co już mamy i chętniej godzili się, by ratować innym życie - mówią. Chcą też odkręcić negatywne skutki niedawnej wypowiedzi prof. Jana Talara.

XI Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego odbywa się w Operze Nova. Rozpoczął się w czwartek i potrwa do niedzieli. Przyjechali do nas lekarze z całego kraju.

- Podczas piątkowej sesji plenarnej pokażemy siłę polskiej transplantologii - zapowiada prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii, zajmujący się transplantacją serca i płuc.

Gazeta.pl Katowice

GAZETA WYBORCZA - KATOWICE (2013-05-22 Autor: JUDYTA WATOŁA) 

Pierwszy w Polsce przeszczep twarzy. Lekarze gorąco dziękują rodzinie dawcy

Konferencja w gliwickim Centrum Onkologii po pierwszym w Polsce przeszczepie twarzy i pierwszym na świecie przeprowadzonym dla uratowania życia choremu

Nie czujemy się cudotwórcami, po prostu wykonywaliśmy swoją pracę - mówi prof. Adam Maciejewski, szef zespołu transplantacji twarzy w Centrum Onkologii gliwickim. A jednak to, czego udało mu się dokonać, zakrawa na cud.

Gazeta.pl Wrocław

Wojskowi chirurdzy przeprowadzili pierwszy przeszczep.

GAZETA WYBORCZA - WROCŁAW (2013-05-16 Autor: BARBARA STANISZ)

 We Wrocławiu są już trzy ośrodki transplantologiczne. Do szpitala wojewódzkiego przy ul. Kamieńskiego i ASK przy Borowskiej dołączył wojskowy z ul. Weigla. W sobotę chirurdzy przeprowadzili w nim pierwszy przeszczep nerki.