Rzeczpospolita Logo

 

RZECZPOSPOLITA (2007-04-13 Autor: SYLWIA SZPARKOWSKA)

Popieramy przeszczepyPolacy zdecydowanie zgadzają się na transplantacje i dużo wiedzą o przepisach dotyczących przeszczepów - wynika z badania GfK dla "Rz"

Na pytanie, czy ludzie powinni zgadzać się na pobieranie narządów po swojej śmierci, aż 87 procent respondentów odpowiada, że tak.
To przekonanie jest najmocniejsze wśród osób wykształconych, dobrze zarabiających: "zdecydowane poparcie" dla transplantacji deklaruje 70 proc. osób z wyższym wykształceniem, 81 proc. właścicieli firm, 68 proc. studentów. Podobnie kształtują się odpowiedzi na pytanie, czy sam odpowiadający chciałby, by jego organy zostały po śmierci pobrane do przeszczepu. Także tutaj pozytywną odpowiedź daje ponad 85 proc. respondentów.

Z tym zdecydowanym poparciem nie korespondują ostatnie problemy transplantologii: od czasu głośnego zatrzymania kardiochirurga Mirosława G. z warszawskiego szpitala MSWiA zdecydowanie spadła liczba dawców, coraz mniej jest operacji transplantologicznych. Zdarzają się sytuacje, które jeszcze do niedawna były nie do pomyślenia: rodziny odmawiają zgody na pobranie organów od zmarłych bliskich. Lekarze nie chcą uczestniczyć w określaniu śmierci mózgu, a bez tego nie można pobrać organów od zmarłego. Kryzys dotyka też kardiochirurgii: w krakowskim Instytucie Kardiologii pacjenci nie zgłaszają się na planowe operacje - mimo że w kolejce trzeba czekać kilka miesięcy.

 

DZIENNIK WSCHODNI/JAKUB ORZECHOWSKI
DZIENNIK WSCHODNI/JAKUB ORZECHOWSKI

 

Z naszego sondażu wynika, że zdecydowana większość odpowiadających, aż 70 proc., jest przekonana, że zgodę na przeszczep powinna wyrażać rodzina zmarłego.

Tymczasem, zgodnie z przepisami, w Polsce obowiązuje zasada, że każdy z nas za życia sam decyduje, czy chce, żeby jego organy można było pobrać do przeszczepu. Jeśli jesteśmy przeciwni, możemy zgłosić to do Poltransplantu - urzędu podlegającego Ministerstwu Zdrowia. Wola zmarłego musi być przez lekarzy respektowana - jeśli sprzeciwu nie ma, zakładają, że na transplantację się zgodziliśmy.

Osoby spytane przez GfK potrafią odpowiedzieć napytanie, gdzie należy zgłaszać oświadczenia o sprzeciwie wobec transplantacji. Aż 68 proc. wie, że powinny one trafić do "odpowiedniego urzędu", czyli Poltransplantu. -To dość zaskakujące, że ludzie mają tak dużą wiedzę o przepisach - przyznaje Krzysztof Pijarowski, przewodniczący Stowarzyszenia Życie po Przeszczepie.

W tych sprawach najlepiej orientują się młodzi - poprawną odpowiedź wskazuje ponad 80 proc. osób, które nie ukończyły 40 lat.

Co ósmy z nas przyznaje, że zetknął się osobiście z osobą, która żyje dzięki przeszczepowi.

O wszystkich tych sprawach będziemy rozmawiać dzisiaj w redakcji "Rz". Będą ministrowie: zdrowia Zbigniew Religa i sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, lekarze transplantolodzy, rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Debata będzie transmitowana o godzinie 11.00 przez TVN24.

 

SYLWIA SZPARKOWSKA, j. sad.
 
Sondaż GfK Polonia na zlecenie "Rz" przeprowadzono 6 kwietnia na 500-osobowej próbie dorosłych Polaków
Sondaż GfK Polonia na zlecenie "Rz" przeprowadzono 6 kwietnia na 500-osobowej próbie dorosłych Polaków