Głos Szczeciński

 GŁOS SZCZECIŃSKI (2013-08-26 Autor: ta)

Przeszczep płuc u pacjenta z mukowiscydozą. Pierwszy taki w Szczecinie

W szpitalu w Zdunowie przeprowadzono pierwszą w naszym mieście operację przeszczepienia obu płuc u chorego na mukowiscydozę. 23-letni pacjent czuje się dobrze i powoli wraca do zdrowia.

Operacją przeprowadzono 7 sierpnia w Klinice chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM w szpitalu w Zdunowie. Zabieg przeprowadzał zespół ponad 20 specjalistów różnych specjalności pod kierownictwem prof. dr. hab. Tomasza Grodzkiego. Pacjentem, który trafił na stół operacyjny, jest 23-letni mieszkaniec małej miejscowości na południu Polski. Dawcą był mieszkaniec naszego kraju, jego płuca przewieziono do Szczecina wojskowym transportem lotniczym.

Prof. Tomasz Grodzki (fot. Archiwum)

- Pacjent cierpiał na ciężką chorobę - mukowiscydozę, jego płuca już nie funkcjonowały, był przykuty do fotela i podłączony do tlenu. Wymagał pilnego przeszczepu obu płuc - mówi prof. dr. hab Tomasz Grodzki. - W tym szczególnym przypadku operacja była szczególnie trudna, ponieważ mukowiscydoza jest chorobą ogólnoustrojową i chorzy mają uszkodzone nie tylko płuca, ale i inne narządy. Samo usunięcie płuc jest w takim przypadku dużo trudniejsze, ponieważ płuca takiego chorego są zwłókniałe, mają dużo zrostów, istnieje niebezpieczeństwo krwawienia.

Na szczęście przeszczepienie płuc u 23-latka przebiegło bez komplikacji. Mężczyzna czuje się dobrze i powoli wraca do zdrowia.

- Teraz czeka go długa, żmudna i skomplikowana rehabilitacja, ale wszystko idzie zgodnie z planem - mówi prof. dr. hab. Grodzki. - Pacjent oddycha już samodzielnie, musi się jeszcze nauczyć poruszać i samodzielnie jeść.

Specjaliści ze szpitala w Zdunowie mają w planach kolejne tego typu operacje. W tym roku chcą ich przeprowadzić jeszcze kilka, docelowo ma ich być ponad 20 rocznie.