GAZETA PRAWNA (2007-08-17 Autor: DOMINIKA SIKORA) 

OCHRONA ZDROWIA Transplantacje

Rozszerzone wymogi dla dokumentacji medycznej

Nowe prawo Każde niepożądane zdarzenie w trakcie pobierania, przechowywania lub przeszczepiania tkanek, komórek i narządów musi być odnotowane w dokumentacji medycznej.

Wczoraj weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 16 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów (Dz.U. nr 138, poz. 973). Określa ono m.in. niezbędne kwalifikacje zawodowe osób pobierających komórki, tkanki i narządy oraz wykonujących ich przeszczepienia. Do pobierania narządów w celu ich przeszczepienia uprawniony jest lekarz specjalista z dziedziny transplantologii klinicznej. Musi on posiadać specjalizację na poziomie podstawowym z zakresu chirurgii ogólnej lub dziecięcej albo kardiochirurgii lub urologii.

Rozporządzenie określa również wymagania, jakim powinna odpowiadać dokumentacja medyczna dotycząca pobierania komórek, tkanek i narządów oraz ich przechowywania i przeszczepiania. Oprócz wymogów określonych w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.), w dokumentacji tej musi znajdować się m.in. opis standardowych procedur operacyjnych związanych z przeszczepami. Jednocześnie muszą być w niej umieszczone informacje dotyczące istotnych zdarzeń niepożądanych, które wystąpiły w trakcie wykonywania czynności związanych z transplantacją. O każdym takim zdarzeniu musi być poinformowane np. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji: Poltransplant.

DOMINIKA SIKORA

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.