Gazeta Prawna

GAZETA PRAWNA NR 40 (1910) 2007-02-26

 

 

 

RAPORT PRZEPROWADZANIE PRZESZCZEPÓW W POLSCE

Jest coraz mniej pieniędzy na transplantacje


  • W 2006 roku po raz pierwszy od dziesięciu lat spadła liczba wykonywanych przeszczepów
  • Liczba pobieranych narządów od członków rodziny w Polsce jest najniższa wśród państw Unii Europejskiej
  • W 2007 roku Ministerstwo Zdrowia chce przekazać o 5 mln zł mniej na transplantacje niż rok temu

W 2006 roku, w porównaniu z rokiem poprzednim, wykonano mniej o 143 operacje przeszczepienia organów. Spadła liczba przeszczepianych nerek i wątrób. Zdaniem profesora Janusza Wałaszewskiego, dyrektora Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant, jest to zjawisko niepokojące.

– Od dziesięciu lat był to pierwszy rok, kiedy liczba wykonanych przeszczepów była mniejsza niż rok wcześniej – mówi Janusz Wałaszewski.

 

Jednocześnie z każdym rokiem rośnie liczba osób oczekujących na nowe i zdrowe organy. Jak wynika z danych Poltransplantu, obecnie najwięcej osób oczekuje na nerki (ponad 2,3 tys.). Ponieważ na jej przeszczep w ciągu roku może liczyć około 1 tys. chorych, to czas oczekiwania na wykonanie zabiegu wynosi dwa i pół roku. 

 

 

 

 
GAZETA PRAWNA (2007-08-17 Autor: DOMINIKA SIKORA) 

OCHRONA ZDROWIA Transplantacje

Rozszerzone wymogi dla dokumentacji medycznej

Nowe prawo Każde niepożądane zdarzenie w trakcie pobierania, przechowywania lub przeszczepiania tkanek, komórek i narządów musi być odnotowane w dokumentacji medycznej.

Wczoraj weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 16 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów (Dz.U. nr 138, poz. 973). Określa ono m.in. niezbędne kwalifikacje zawodowe osób pobierających komórki, tkanki i narządy oraz wykonujących ich przeszczepienia. Do pobierania narządów w celu ich przeszczepienia uprawniony jest lekarz specjalista z dziedziny transplantologii klinicznej. Musi on posiadać specjalizację na poziomie podstawowym z zakresu chirurgii ogólnej lub dziecięcej albo kardiochirurgii lub urologii.

Rozporządzenie określa również wymagania, jakim powinna odpowiadać dokumentacja medyczna dotycząca pobierania komórek, tkanek i narządów oraz ich przechowywania i przeszczepiania. Oprócz wymogów określonych w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.), w dokumentacji tej musi znajdować się m.in. opis standardowych procedur operacyjnych związanych z przeszczepami. Jednocześnie muszą być w niej umieszczone informacje dotyczące istotnych zdarzeń niepożądanych, które wystąpiły w trakcie wykonywania czynności związanych z transplantacją. O każdym takim zdarzeniu musi być poinformowane np. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji: Poltransplant.

DOMINIKA SIKORA

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.