Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej realizuje projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego  pod nazwą
„Personalizacja opieki w transplantologii - minimalizacja immunosupresji po transplantacji wątroby”

Streszczenie projektu: Przeszczepianie wątroby jest ogólnie przyjętą metodą leczenia schyłkowej niewydolności tego narządu. Wszyscy biorcy przeszczepu wątroby przyjmują leki obniżające odporność od dnia transplantacji. Jednak wraz z upływem czasu ryzyko odrzucania przeszczepu się zmniejsza, za to rosnąca kumulacyjna dawka immunosupresji może powodować działania niepożądane, m.in. pogorszenie czynności nerek, infekcje, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. Dlatego minimalizacja immunosupresji oraz ciągłe dostosowywanie leczenia immunosupresyjnego do indywidualnych potrzeb pacjenta stały się dziś podstawowym celem długoterminowej opieki potransplantacyjnej. Wiadomo, że minimalizacja immunosupresji u wybranych pacjentów jest możliwa, jednak nie są znane precyzyjne kryteria wyboru takich chorych. W związku z powyższym, celem badania jest stworzenie algorytmu ułatwiającego kwalifikację biorcy przeszczepu wątroby do minimalizacji immunosupresji. Aby go opracować, zostaną zgromadzone dane kliniczne pacjentów po transplantacji wątroby, z wykorzystaniem autorskiej bazy danych, zaprojektowanej specjalnie dla pacjentów po przeszczepieniu wątroby, u których redukuje się dawki leków immunosupresyjnych. Zaplanowano stworzenie bazy danych klinicznych na podstawie 97 pacjentów, którzy już uczestniczą w procesie minimalizacji immunosupresji. Dodatkowo, w celu zwiększenia liczby pacjentów i siły statystycznej analiz, do udziału w projekcie zostaną zaproszone inne polskie ośrodki transplantacyjne, wykazujące się wysoką aktywnością w zakresie przeszczepiania wątroby. Dodatkowo, zostanie stworzony portal edukacyjno-naukowy rozpowszechniający w przystępny sposób informacje o możliwości i o korzyściach minimalizacji immunosupresji dla pacjentów oraz umożliwiający kontakt z lekarzami współprowadzącymi badanie w innych ośrodkach transplantacyjnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik analitycznych, m.in. metod uczenia maszynowego, dane kliniczne zostaną poddane obróbce statystycznej w celu opracowania algorytmu ułatwiającego podejmowanie decyzji komu, kiedy, i jak szybko można redukować dawki leków immunosupresyjnych. Oczekiwanym efektem stworzenia takiego algorytmu będzie możliwość personalizacji postępowania w opiece potransplantacyjnej biorców wątroby. Dzięki realizacji projektu nastąpi popularyzacja wiedzy dotyczącej transplantacji wątroby, leczenia immunosupresyjnego oraz możliwości jego minimalizacji, wśród biorców przeszczepu wątroby w Polsce. Oba wymienione efekty przełożą się na poprawę zdrowia społeczeństwa.
Celem projektu jest kliniczna i matematyczna weryfikacja uzyskanych wyników na większej grupie pacjentów oraz opracowanie algorytmu ułatwiającego kwalifikację biorcy przeszczepu wątroby do minimalizacji immunosupresji.
Wartość finansowania: 976 000 zł
nauka dla społeczenstwa 05 znak siatka uproszczony kolor biale tlo ministerstwo nauki i skolnictwa wyższego
Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Personalizacja opieki w transplantologii - minimalizacja immunosupresji po transplantacji wątroby” o numerze rejestracyjnym NdS-II/SP/0602/2023/01 finansowany ze środków publicznych w ramach Programu Nauka dla Społeczeństwa