Aktualności

Why Not TRAVEL

11 2024 002

W dniach 15-16. listopada w Centrum Symulacji Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyły się warsztaty pt „ International Masterclass for Donor Management, Kidney Procurement and Preservation in Transplantation”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, European Society for Organ Transplantation, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, Klubu Młodego Transplantologa, Polskiego Unii Medycyny Transplantacyjnej i Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.

International Masterclass of Donor Management, Kidney Procurement and Preservation in Transplantation

Szanowni Państwo, 

zapraszamy do udziału w międzynarodowym wydarzeniu „International Masterclass of Donor Management, Kidney Procurement and Preservation in Transplantation”, które odbędzie się w dniach 15-16 listopada 2024 roku w Centrum Symulacji Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Te wyjątkowe warsztaty poświęcone są zaawansowanym metodom pobierania i przechowywania nerek przeznaczonych do przeszczepienia. Organizatorem konferencji są Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji WUM. 

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej realizuje projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego  pod nazwą
„Personalizacja opieki w transplantologii - minimalizacja immunosupresji po transplantacji wątroby”

Streszczenie projektu: Przeszczepianie wątroby jest ogólnie przyjętą metodą leczenia schyłkowej niewydolności tego narządu. Wszyscy biorcy przeszczepu wątroby przyjmują leki obniżające odporność od dnia transplantacji. Jednak wraz z upływem czasu ryzyko odrzucania przeszczepu się zmniejsza, za to rosnąca kumulacyjna dawka immunosupresji może powodować działania niepożądane, m.in. pogorszenie czynności nerek, infekcje, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. Dlatego minimalizacja immunosupresji oraz ciągłe dostosowywanie leczenia immunosupresyjnego do indywidualnych potrzeb pacjenta stały się dziś podstawowym celem długoterminowej opieki potransplantacyjnej. Wiadomo, że minimalizacja immunosupresji u wybranych pacjentów jest możliwa, jednak nie są znane precyzyjne kryteria wyboru takich chorych. W związku z powyższym, celem badania jest stworzenie algorytmu ułatwiającego kwalifikację biorcy przeszczepu wątroby do minimalizacji immunosupresji. Aby go opracować, zostaną zgromadzone dane kliniczne pacjentów po transplantacji wątroby, z wykorzystaniem autorskiej bazy danych, zaprojektowanej specjalnie dla pacjentów po przeszczepieniu wątroby, u których redukuje się dawki leków immunosupresyjnych. Zaplanowano stworzenie bazy danych klinicznych na podstawie 97 pacjentów, którzy już uczestniczą w procesie minimalizacji immunosupresji. Dodatkowo, w celu zwiększenia liczby pacjentów i siły statystycznej analiz, do udziału w projekcie zostaną zaproszone inne polskie ośrodki transplantacyjne, wykazujące się wysoką aktywnością w zakresie przeszczepiania wątroby. Dodatkowo, zostanie stworzony portal edukacyjno-naukowy rozpowszechniający w przystępny sposób informacje o możliwości i o korzyściach minimalizacji immunosupresji dla pacjentów oraz umożliwiający kontakt z lekarzami współprowadzącymi badanie w innych ośrodkach transplantacyjnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik analitycznych, m.in. metod uczenia maszynowego, dane kliniczne zostaną poddane obróbce statystycznej w celu opracowania algorytmu ułatwiającego podejmowanie decyzji komu, kiedy, i jak szybko można redukować dawki leków immunosupresyjnych. Oczekiwanym efektem stworzenia takiego algorytmu będzie możliwość personalizacji postępowania w opiece potransplantacyjnej biorców wątroby. Dzięki realizacji projektu nastąpi popularyzacja wiedzy dotyczącej transplantacji wątroby, leczenia immunosupresyjnego oraz możliwości jego minimalizacji, wśród biorców przeszczepu wątroby w Polsce. Oba wymienione efekty przełożą się na poprawę zdrowia społeczeństwa.
Celem projektu jest kliniczna i matematyczna weryfikacja uzyskanych wyników na większej grupie pacjentów oraz opracowanie algorytmu ułatwiającego kwalifikację biorcy przeszczepu wątroby do minimalizacji immunosupresji.
Wartość finansowania: 976 000 zł
nauka dla społeczenstwa 05 znak siatka uproszczony kolor biale tlo ministerstwo nauki i skolnictwa wyższego
Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Personalizacja opieki w transplantologii - minimalizacja immunosupresji po transplantacji wątroby” o numerze rejestracyjnym NdS-II/SP/0602/2023/01 finansowany ze środków publicznych w ramach Programu Nauka dla Społeczeństwa

 



Ruszyła kampania edukacyjna w zakresie promocji idei dawstwa i transplantacji – „Daj życie- program zwiększenia liczby pobrań wielonarządowych w województwie mazowieckim”.

 

 

Для українських пацієнтів, які перенесли органну трансплантацію та є біженцями в Польщі


У зв’язку з агресією російської федерації величезна кількість громадян України стали біженцями в Польщі. Серед них можуть бути пацієнти після органної трансплантації. У цих людей відсутність спеціальних ліків та посттрансплантаційного ведення можуть призвести до погіршення функціонування або навіть втрати трансплантованого органу.
У Польщі існує багато трансплантаційних центрів у великих містах та при медичних університетах. Від імені Польського трансплантаційного товариства повідомляємо, що ці центри можуть забезпечувати посттрансплантаційне ведення українських пацієнтів після трансплантації органів.
Адреси таких центрів можна знайти за посиланням:
http://www.poltransplant.org.pl/nerka.html


від імені Польського трансплантаційного товариства
проф. Alicja Dębska-Ślizień
Президент Польського трансплантаційного товариства

Zalecenia dotyczące leczenie immunosupresyjnego u biorców narządów unaczynionych Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

W ramach 12. edycji konferencji „Polityka lekowa” odbyła się debata poświęcona problemom medycznym i organizacyjnym polskiej transplantologii oraz wyzwaniom klinicznym, prawnym i etycznym związanym z procedurą transplantacyjną.

  • Czy w Polsce ilość wykonywanych przeszczepień zaspokaja istniejące potrzeby?
  • Jak pandemia wpłynęła na sytuację medycyny transplantacyjnej w naszym kraju?
  • Skąd wynika zaskakujący wzrost liczby transplantacji serca i płuc w ciągu ostatnich dwóch lat?
  • Jakie korzyści niosą za sobą przeszczepy nerek od żywych dawców?


To tylko niektóre pytania, na które odpowiadali eksperci podczas debaty odbywającej się w ramach 12. edycji konferencji „Polityka lekowa”.

Transplantacje wciąż zbyt rzadko ratują życie

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/transplantacje-wciaz-zbyt-rzadko-ratuja-zycie-1134853

Transplantologia w 2021 roku. Jak utrzymać aktywność pomimo pandemii?

LIST OTWARTY

My, transplantolodzy i osoby reprezentujące inne dziedziny nauki związane z medycyną transplantacyjną, wyrażamy sprzeciw co do treści niektórych programów telewizyjnych i publikacji prasowych, w których poruszane jest zagadnienie pobierania od osób zmarłych narządów do transplantacji. Szczególnie niepokoi nas fakt, że treści podważające ideę transplantacji i negujące wiedzę medyczną w zakresie rozpoznawania śmierci mózgu pojawiają się w mediach internetowych o zasięgu ogólnokrajowym, jak również w telewizji publicznej, kształtującej opinie i postawy obywateli. Idea przeszczepiania narządów jest niezwykle szlachetna i ma na celu ratowanie życia. Działania podejmowane przez osoby w nią zaangażowane mają na celu pomoc chorym, którzy bez przeszczepienia narządu nie mają szans na przeżycie lub na znaczącą poprawę jakości życia. Pomimo aktywności ośrodków transplantacyjnych w Polsce wykonywane jest zaledwie około 1500 przeszczepień narządów rocznie, podczas gdy w najaktywniejszych w transplantologii krajach liczba ta jest dwu a nawet trzykrotnie wyższa, dzięki szerokiej społecznej akceptacji dla tej metody leczenia. 

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, narządy do przeszczepienia pozyskuje się głównie od osób zmarłych, u których rozpoznano śmierć mózgu. Ten stan jest nieodwracalny i nie ma żadnych sposobów dalszego leczenia osób ze śmiercią mózgu. W Polsce kryteria i proces rozpoznawania śmierci mózgu bardzo szczegółowo określają przepisy prawa. Są one jednoznaczne i nie pozostawiają żadnego pola do nadużyć czy niepewności. Kryteria medyczne stwierdzania śmierci mózgu w Polsce są ustalone przez grupę autorytetów naukowych i są zgodne z aktualną wiedzą medyczną oraz z wytycznymi gremiów międzynarodowych.  Osoby przedstawiające inne, niezgodne z wiedzą medyczną i przepisami prawnymi poglądy, świadomie wprowadzają w błąd opinię publiczną, szkodząc wprost rodzinom osób zmarłych (u których stwierdzono śmierć mózgu) i pacjentom oczekującym na ratujący życie zabieg przeszczepienia narządu.

Przyczynkiem do prowadzenia tak dalekiej od prawdy i pozbawionej argumentów merytorycznych dyskusji na temat pobierania od osób zmarłych narządów do transplantacji, jest przypadek odstąpienia od leczenia i zgonu polskiego obywatela w Wielkiej Brytanii. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że u osoby tej w okresie poprzedzającym zgon nie rozpoznawano śmierci mózgu (na co wskazuje m.in. brak potrzeby stosowania u niego sztucznej wentylacji). Decyzje o zakończeniu leczenia, podjęte na gruncie brytyjskiego prawa, nie mogą wpływać na postrzeganie odrębnych działań (w tym w Polsce), mających na celu stwierdzanie śmierci mózgu i dopiero wówczas pobrania od zmarłego narządów do przeszczepienia.

Uważamy za niedopuszczalne, aby tak ważny i jasno określony przepisami prawa proces, jak rozpoznawanie śmierci mózgu, był przedmiotem publicznej dyskusji pozbawionej merytorycznej wiedzy i udziału autorytetów. W związku z tym apelujemy do wszystkich mediów o rzetelny przekaz informacji w tych niezwykle wrażliwych społecznie kwestiach i niepublikowanie opinii, wprowadzających w błąd polskie społeczeństwo.