Dziennik Zachodni

 

Dziennik Zachodni
POLSKA - DZIENNIK ZACHODNI (2008-04-11 Autor: AGATA PUSTUŁKA)

Pacjenci liczą na przełom w transplantologii

Dominika ma 16 lat. Jako pacjentka Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu czeka na drugie życie. W jej przypadku oznacza to jednoczesny przeszczep płuca i serca. Takich operacji w Polsce było do tej pory przeprowadzono zaledwie kilka.

 Š Agencja Fotograficzna DZ
(c) Agencja Fotograficzna DZ
U dziewczyny zdiagnozowano przed laty nadciśnienie płucne. Od roku znajduje się na tzw. pilnej liście ze wskazaniem do przeszczepu. Łyka po 25 tabletek dziennie, jest poddawana tlenoterapii, praktycznie przywiązana do łóżka, które stało się całym jej światem. Ale nie traci nadziei, chociaż trwający kryzys w transplantologii i spadek liczby dawców był dla wszystkich pacjentów oczekujących na przeszczepy bardzo trudny. Mama Dominiki z rezygnacją ociera łzy.

 Poltransplant opublikował właśnie statystyki dotyczące przeszczepień wykonanych w roku 2007 w Polsce. Wynika z nich, że w ubiegłym roku przeprowadzono o prawie 40 proc. mniej transplantacji niż w latach poprzednich ! Szczególnie kryzys dotknął przeszczepy serca, których liczba spadła z 95 w 2006 roku do 64 w 2007 roku. To oznacza, że jeden na trzech oczekujących na operację nie doczekał zabiegu.

 


Dziennik Zachodni

POLSKA - DZIENNIK ZACHODNI (2009-10-17 Autor: Agata Markowicz)

Twoja zgoda na przeszczep może uratować życie wielu osobom

Prof. Lech Cierpka podczas redakcyjnego czatu (Š Fot. Arkadiusz Gola)
Prof. Lech Cierpka podczas redakcyjnego czatu (Fot. Arkadiusz Gola)
 

W miniony poniedziałek gościem czatu internetowego z Czytelnikami Polski Dziennika Zachodniego był prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka, wybitny chirurg i transplantolog, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego ŚUM w Katowicach.

28mamcia: Czy w latach 1995-2000 możliwe było pobranie organów do przeszczepu bez zgody rodziny - i co mówi na ten temat obecne prawo?
~prof._Lech_Cierpka: Przed ustawą z 1995 roku o śmierci mózgowej, pobieraniu i przeszczepianiu narządów, narządy pobierano w warunkach szpitalnych zgodnie z  prawnym zapisem dotyczącym sekcji po śmierci osobniczej. Po 1995 roku obowiązuje obecne prawo o zgodzie domniemanej.